Jak wyróżnić się na rynku pracy?

Data dodania: 05.05.2017


Coraz częściej zdarza się, że dokumenty aplikacyjne różnych kandydatów są bardzo do siebie podobnie i nie wyróżniają się niczym szczególnym. Dlatego warto zastosować kilka zabiegów, które sprawią, że nasze CV przyciągnie oko pracodawcy oraz, że nie zostanie od razu zdyskwalifikowane. Dobrze napisane dokumenty aplikacyjne są podstawą do znalezienia pracy, w związku z tym podpowiadamy, jak wyróżnić się na rynku pracy.

W pierwszej kolejności musimy zadbać o to, aby w CV znalazły się odpowiednie dane. Podstawowymi elementami każdego życiorysu są: imię i nazwisko, data urodzenia, adres miejsca zamieszkania, aktualny numer telefonu oraz aktualny adres e-mail. Bez tych informacji nasz przyszły pracodawca nie podejmie się czytania całości i od razu odrzuci naszą kandydaturę.

W CV należy również zawrzeć informacje o stopniu naszego wykształcenia oraz o szkołach, jakie ukończyliśmy. Kolejno powinniśmy wypisać datę rozpoczęcia
i zakończenia nauki, pełną nazwę szkoły lub uczelni, wydział i kierunek. Nie należy zapominać o wskazaniu specjalizacji, szczególnie gdy ma szczególny związek ze stanowiskiem, o które się staramy. W życiorysie z zasady nie należy wspominać o liceum lub technikum. Wyjątkiem od reguły jest sytuacja, w której ukończyliśmy prestiżową placówkę, której program pomógł nam uzyskać praktyczne umiejętności oraz kwalifikacje zawodowe.

Nie należy zapominać również o poprawnym wpisaniu naszego doświadczenia zawodowego. W tym wypadku należy zastosować się do zasady odwróconej chronologii. Polega ona na tym, że wpisujemy doświadczenia pracy od najnowszego do najstarszego. Należy wyraźnie zaznaczyć, że w poprawnie napisanym CV kandydat dopasowuje doświadczenie w taki sposób, aby odpowiadało stanowisku, o które się stara. Nie chodzi tutaj o naginanie faktów lub wymyślanie miejsc pracy, a o staranną i rzetelną selekcję naszego doświadczenia zawodowego. Idealny kandydat odrzuca te pozycje, które nie mają znaczenia dla branży lub stanowiska, o które się ubiega. Nie należy zapominać o wpisaniu informacji na temat odbytych staży i praktyk zawodowych – to właśnie one najbardziej pomagają w wyróżnieniu się kandydatów na rynku pracy. Postępując w ten sposób zbierzemy wiele plusów u pracodawcy i będziemy mogli liczyć na to, że zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną.

Jeśli już posiadamy odpowiednio napisane CV, warto założyć profil kandydata na stronie szukampracy.pl i rozpocząć poszukiwania naszego wymarzonego miejsca pracy.


szukam pracy
stronywww-poznan.pl